slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

عفونت خون یا سپسیس باکتریایی در کودکان

عفونت خون چیست؟

سپسیس باکتریایی (bacterial sepsis) که به آن عفونت خون گفته میشود، وضعیتی است که در آن باکتریها وارد جریان خون شده و عفونت جدی در اندامهایی مانند کلیه یا ریه یا استخوان ایجاد میکنند. سپسیس را میتوان با آنتی بیوتیک درمان کرد به خصوص اگر در مراحل اولیه شناسایی شود اما حتی در آن زمان نیز این عفونت میتواند یک بیماری مرگبار باشد. این عفونت به لطف دو واکسن مهم در کشورهایی که این واکسیناسیون انجام میشود، نادر شده است.

 

چگونه کودکان دچار عفونت خونی میشوند؟

عفونت خون زمانی اتفاق می افتد که یک گونه بدخیم باکتری میتواند وارد جریان خون بدن کودک شود. در بیشتر موارد این باکتریها مسئول آنفلوانزای هموفیلوس (که به عنوان هموفیلوس آنفلوانزا نیز شناخته میشود) و ذات الریه استرپتوکوک (که به عنوان پنوموکوک نیز شناخته میشود) هستند. خوشبختانه احتمال کمی دارد این گونه باکتریها بتوانند کودکی را که به موقع واکسیناسیون شده باشد، دچار عفونت کنند. واکسن هیب بیماریهای هموفیلوس آنفلوانزا را از کودکان دور نگه میدارد و واکسن پنوموکوکال مشخص شده است خطر عفونت پنوموکوک را تا 90 درصد کاهش میدهد.

بنابراین کودکانی که واکسن نزده اند به خصوص در سنین 2 تا 36 ماهگی که سیستم ایمنی هنوز کامل رشد نکرده است، خیلی بیشتر در خطر عفونت خون قرار دارند. همچنین کودکانی که دچار وضعیتهایی مانند کم خونی داسی شکل یا ایدز هستند در خطر بیشتری قرار دارند.

عفونت خون یا سپسیس باکتریایی در کودکان

عفونت خون یا سپسیس باکتریایی در کودکان

کودکانی که کمتر از دو ماه سن دارند توسط آنتی بادیهایی که در دوران جنینی از مادرشان دریافت کرده اند در مقابل این عوامل بیماری زا محافظت میشوند. هنگامی که کودک تازه متولد شده دچار عفونت خون میشود، معمولا عامل آن باکتری مانند استرپتوکوک گروه B است که در حین تولد از مادر گرفته است.

خطر ابتلا به این بیماریها در دو سالگی رو به کاهش گذاشته و تقریبا در سه سالگی از بین میرود چرا که سیستم ایمنی کودک به قدری قدرتمند شده است که با بیشتر عفونتهای خونی مقابله کند.

در موارد نادر کودک ممکن است در اثر آلودگی به باکتریهای دیگری مانند استافیلوکوک آرئوس و استرپتوکوک گروه A دچار عفونت خونی شود. گاهی اوقات این باکتریها از طریق زخم یا بریدگی در پوست یا نایسریا مننژیتیدیس (از طریق دستگاه تنفس) یا سالمونلا (از طریق دستگاه گوارش) وارد خون میشوند.

 

علائم و نشانه های سپسیس:

وقتی کودکان دچار عفونت خون شوند،در نوزادان نشانه ها وضوح کمتری داشته و همچنین این نشانه ها در هر کودک ممکنست با دیگری متفاوت باشد.  تشخیص نشانه ها در نوزادان و شیرخوران بسیار مشکل می باشد.

بعضی از نشانه های عفونت خون که در نوزادان و کودکان مشاهده می شود:

– بی اشتها شدن یا اشکال در غذا خوردن

– تب بالای 4/100 درجه فارنهایت و 38 درجه

– بی حال و ناتوان شدن

– تغییر یا گرفتگی صدای کودک یا تغییر زیاد در صدای گریه

– طپش قلب یا تغییرات ضربان طبیعی قلب

– مشکل تنفسی

– تغییر در رنگ پوست

 

 

دکتر امیر عزتی

متخصص بیماری های عفونی

 

در کلینیک تخصصی درمان زخم تحت نظر دکتر امیر عزتی با تمرکز بر درمان زخم های مزمن و بیماری های عفونی و تقویت سیستم ایمنی از روش درمانی ازون تراپی ( اوزون درمانی ) استفاده می شود

ازون درمانی برای درمان زخم های مزمن ( زخم های دیابتی ، زخم های عروقی ، زخمهای بستر و سوختگی و زخمهای ناشی از جراحی )

بازسازی بافت و جوانسازی با اوزون تراپی

اوزون درمانی برای بهبود درد های کمر، زانو

 

مطالب مرتبط:

بیماری های عفونی اطفال

 

منبع:

http://www.babycenter.com/0_blood-infection-or-bacterial-sepsis_1201219.bc