slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

تعدادی از بیماری های عفونی شایع

بیماری های عفونی بیماری هایی هستند که به وسیله موجودات زنده ای مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها و… بروز می کنند.

به طور کلی بیماری های عفونی در دسته های زیر قرار می گیرند:

بیماری‌های عفونی میکروبی
بیماری‌های عفونی قارچی
بیماری‌های عفونی انگلی
بیماری‌های عفونی پریون
بیماری‌های عفونی ویروسی

 

تعدادی از بیماری های عفونی را در ادامه می آوریم

 

وبا (Cholera):

بیماری وبا یک بیماری است که عمدتا از طریق آب آشامیدنی آلوده و شرایط غیر بهداشتی منتشر می شود. وبا یک عفونت حاد روده است که عامل آن یک باکتری است. علامت اصلی و شایع آن اسهال شدید است. در تعدادی از بیماران علائمی چون استفراغ و گرفتگی عضلات پا نیز دیده می شود. در حالت شدید، وبا می تواند باعث مرگ ناشی از کمبود آب بدن شود.

 

سلولیت(عفونت بافت یا Celluliti):

سلولیت نوعی عفونت باکتریایی پوست است. وقتی قسمتی از پوست زخم می ‌شود، بی توجهی به زخم و عدم رعایت بهداشت می تواند باعث شود باکتری ها از محل زخم وارد بافت‌های زیرین پوست ‌شوند و ایجاد عفونت ‌کنند و این ناحیه به شدت ورم می ‌کند و قرمز می ‌شود.

معمولا افرادی که دیابت، ضعف سیستم ایمنی و یا مشکلات گردش خون دارند دچار سلولیت می شوند

 

تب برفکی:

بیماری تب برفکی یک بیماری بسیار عفونی و بشدت واگیر دام می باشد

امکان بروز و سرایت این بیماری از حیوان به انسان بطور شایع وجود ندارد و بسیار نادر است. ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و به دنبال آن تاولهایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود

 

تب مالت:

یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام است که باکتری بروسلا ایجاد کننده آن است. راههای‌ سرایت‌ بیماری‌ به ‌انسان‌ بصورت‌ تماس‌ مستقیم‌ بابافتهای‌ حیوان‌ آلوده‌ نظیر خون‌ و دیگر ترشحات‌ یا بصورت‌ غیرمستقیم‌ از راه‌ مصرف‌ فرآورده‌های‌لبنی‌ آلوده و از طریق تنفس هوای آلوده به باکتری

اغلب علایم بین ۵ روز تا یک ماه خود را نشان می دهد. این علایم با تب بالا و لرز، درد، بی اشتهایی، عرق کردن، کمردرد، ضعف و افسردگی، شروع می شود

 

کریپتوس پوریدیوزیس:

این بیماری ناشی از یک انگل است که زمانی که یک منبع معمولا با مدفوع حیوانات یا انسان آب آلوده می شود، منتشر می گردد. علائم این بیماری شامل اسهال، گرفتگی معده، ناراحتی معده و تب خفیف است. ممکن است در برخی از افراد نشانه ای نداشته باشد.

 

تب دانگ:

این بیماری از طریق نیش یک پشه منتشر می شود، موارد خفیف آن معمولا نوزادان و کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد که شامل یک تب ناخواسته می شود، موارد متوسط که در کودکان و بزرگسالان دیده می شود شامل علائم تب بالا، سردرد شدید، درد عضلانی و مفصلی، و بثورات است. موارد شدید به تب خونریزی دهنده دنگ مبتلا می شود که شامل تب بالا، خونریزی و گاهی اوقات نارسایی گردش خون است.

 

هپاتیت A:

هپاتیت A یک عفونت کبدی به شدت مسری است که توسط ویروس هپاتیت A ایجاد می شود و سبب التهابی می گردد که بر توانایی عملکرد کبد اثر می گذارد.

 

هپاتیت B:

هپاتیت B یک عفونت کبدی خطرناک است که ناشی از ویروس هپاتیت  B(HBV) می باشد. در برخی بیماران، عفونت هپاتیت B مزمن شده و منجر به نارسایی کبدی، سرطان کبد یا سیروز می شود. سیروز کبدی بیماری است که باعث زخم و سخت شدن پایدار بافت کبدی می شود.

علایم و نشانه های هپاتیت B معمولاً حدود 3 ماه پس از مبتلا شدن بیمار به عفونت ایجاد می شود علایم آن می تواند این موارد باشد: درد شکمی، ادرار تیره رنگ، تب، درد مفاصل، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، ضعف و خستگی، زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها( یرقان یا زردی)

مهم ترین راه های انتقال ویروس هپاتیت B عبارتند از: تماس جنسی، استفاده از سوزن مشترک یا آلوده و مادر به جنین

 

هپاتیت C:

هپاتیت C یک عفونت ویروسی است که به کبد حمله می کند و باعث ایجاد التهاب در آن می شود. اغلب افراد مبتلا به ویروس هپاتیت C (HCV) علایمی ندارند. در واقع، اغلب بیماران مبتلا به هپاتیت C  از بیماری خود اطلاعی ندارند تا مدت ها بعد زمانی که آسیب کبدی از طریق آزمایشات پزشکی روتین مشخص گردد.

 

هپاتیت C معمولاً خطرناک ترین نوع هپاتیت محسوب می شود. هپاتیت C از طریق خون آلوده منتقل می شود.

علایم آن بعد از بروز شامل خستگی، تب، حالت تهوع و کاهش اشتها، دردهای مفصلی و عضلانی، زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها( یرقان یا زردی) است.

 

ایدز:

عامل ایدز نوعی ویروس است و در این بیماری دستگاه دفاعی بدن شدیداً دچار اختلال می شود.

راه های انتقال ایدز شامل: تماس جنسی با افراد آلوده، تزریق خون و فراوردهای آلوده آن، استفاده از سرنگ های مشترک و آلوده و از مادر به جنین

از نشانه های اولیه ورود ویروس HIV به بدن موارد زیر را میتوان نام برد:

 

سردرد، تب، خستگی، تورم غدد لنفاوی، کهیر، درد عضلات و مفاصل، گلو درد

 

این علائم ممکن است چند روز تا چند هفته به طول بیانجامد. در این دوره تست‌های HIV نیز قادر به تشخیص بیماری نیستند. اما ناقل بیماری محسوب شده و ویروس را به بدن افراد انتقال می‌دهد. افراد ممکن است 10 سال ناقل ویروس اچ آی وی باشند و  هیچ علائمی از خود نشان ندهند.

 

آنفولانزا:

آنفولانزا توسط ویروسی بنام A یا B ایجاد و معمولا در فصول سرد سال به‌خصوص دی‌ماه و بهمن‌ماه به دلیل ازدحام بیشتر شیوع و احتمال انتقال آن افزایش می‌یابد.

این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می شود که با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی حالی شدید نمایان می شود.

 

مالاریا:

بیماری های عفونی - مالاریا

بیماری مالاریا با گزش پشه آنوفل شروع می‌شود. این انگل‌ها وارد سلول‌های کبد می‌شوند و شروع به تکثیر سریع می‌کنند سپس این انگل‌ها سلول‌های کبدی را پاره می‌کنند و وارد خون می‌شوند تا به گلبول‌های سرخ حمله‌ور شده و وارد آن‌ها شوند و در آنجا تکثیر شوند.

 

سرخک:

بیماری عفونی و کشنده‌ای است که بیشتر به کودکان حمله می‌کند. این ویروس بعد از دوران نهفتگی ده تا 12 روزه، باعث بروز تب، سرفه، گرفتگی بینی، آبریزش چشم و برافروختگی چشم‌ها در فرد مبتلا می‌شود. کاهش اشتها و کسالت از علل شایع ابتلا به  بیماری سرخک است. چند روز بعد از شروع این علایم، بثورات جلدی به شکل نقاط قرمز روی پوست ظاهر می‌شود که ابتدا روی صورت و گردن ایجاد می‌شوند و سپس به دیگر نواحی بدن گسترش می‌یابند.

 

مننژیت:

التهاب پرده‌های محافظی می‌باشد که مغز و نخاع را پوشانده‌اند. این التهاب ممکن است عامل ویروسی، باکتریایی، قارچی و… داشته باشد

رایج‌ترین نشانه‌های مننژیت سردرد و خشکی گردن همراه با تب، گیجی یا هشیاری دگرگون شده، استفراغ، و ناتوانی در تحمل نور (نورهراسی) یا صداهای بلند (صداهراسی) می‌باشد. معمولاً در کودکان فقط نشانه‌های غیراختصاصی مانند تحریک‌پذیری و خواب‌آلودگی مشاهده می‌شود.

 

پنومونی:

بیماری های عفونی - ذات الریه

سینه پهلو، پنومونی یا ذات‌الریه یک وضعیت التهابی و عفونی تنفسی و ریوی است. علل شایع آن باکتری ها، ویروسها و قارچ ها هستند.

علایم در افراد مبتلا به سینه پهلو عفونی اغلب شامل این موارد است: سرفه همراه با خلط، تب همراه با لرز شدید، تنگی نفس، درد قفسه سینه گزنده یا شدید در حین نفس کشیدن، و افزایش تعداد تنفس

 

تیفوئید:

برای مشاهده اطلاعات درباره حصبه یا تیفوئید لینک زیر را مطالعه کنید

تب حصبه

 

واژینوز باکتریال:

عفونت واژن است که می تواند باعث ترشحات بدبو از ناحیه واژن شود. این ترشحات بدبو می توانند آبکی و زرد کم رنگ مایل به سفید یا خاکستری باشند.

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک با توان درمان بیماری‌های عفونی است که برای درمان عفونت واژینال توسط پزشک می تواند تجویز شود

 

التهاب مثانه (سیستیت):

عفونت یا التهاب مثانه با علائم شایع درد در موقع خروج ادرار، تکرر ادرار، درد در قسمت تحتانی شکم، خون در ادرار و تب بالا و همچنین ادرار تیره و بودار می باشد

سیپروفلوکساسین از آنتی بیوتیک هایی است که برای درمان عفونت مثانه (سیستیت) در بانوان توسط پزشک می باشد.

 

مطالب مرتبط با بیماری های عفونی:

عفونتهای شایع اطفال

تب کریمه کنگو، علایم و پیشگیری