slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

تب کریمه کنگو، علایم و پیشگیری

هر سال با شروع فصل گرم گزارش هایی از شیوع بیماری تب کریمه کنگو در ایران منتشر می شود، بیشتر مبتلایان کسانی هستند که با دام ها بخاطر شغلشان تماس دارند مثل دامداران، کشاورزان، کارکنان کشتارگاه‌ها، دامپزشکان و یا کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی که افراد مبتلا به آن مراجعه می کنند

نام کامل این بیماری تب خونریزی‌ دهنده کریمه کنگو ( Crimean Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) ) می باشد و یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که از طریق کنه یا تماس مستقیم با خون یا ترشحات حیوانات اهلی و وحشی (گوسفند، گاو،بز، خرگوش و…) و انسان مبتلا یا لاشه های آلوده منتقل می‌شود.

 

عامل این بیماری نوعی ویروس بوده و شایعترین ناقل آن نوعی کنه می باشد، به همین خاطر شیوع تب کریمه کنگو اغلب در فصلهای گرم سال است که همزمان با فصل فعالیت کنه می باشد

کنه شایعترین ناقل تب کریمه کنگو

کنه شایعترین ناقل تب کریمه کنگو

 

انواع راه های انتقال تب کریمه کنگو

تماس مستقیم شخص سالم با خون، بافت و یا ترشحات حیوان یا لاشه ی حیوان آلوده به ویروس

به‌طور غیرمستقیم با گزش کنه‌ ی آلوده‌ای که از خون حیوان مبتلا تغذیه کرده (شایعترین راه انتقال)

از انسان به انسان (تماس شخص سالم با خون یا ترشحات فرد بیمار، که احتمال این مورد در مراکز بهداشتی درمانی بیشتر است)

 

علایم تشخیصی تب کریمه کنگو در انسان

سردرد، تب شدید، کمردرد و درد مفاصل و عضلات، دل درد، اسهال، استفراغ، قرمزی چشم و سرخی گونه، خونریزی (مثلا بصورت نقطه‌های ریز مثل سر سوزن یا خونریزی‌های وسیعتر یا خون دماغ)، یرقان

 

علائم بیماری یک تا سه روز بعد از نیش کنه آلوده یا پنج تا شش روز بعد از تماس با حیوان آلوده ایجاد می‌شود. و بعد از چند روز بیماری وارد مرحله خونریزی می‌شود. خونریزی خطر اصلی برای بیمار است و موارد منجر به مرگ اکثرا به دلیلی خونریزی‌های شدید داخلی است.

 

علایم تب کریمه کنگو در حیوانات

در حیوانات اهلی مثل گاو و گوسفند بیماری علائم مشخصی ندارد و حداکثر باعث تب می‌شود، بنابراین به احتمال زیاد افراد متوجه بیماری دام نخواهند شد.

تعداد زیادی از پرندگان نسبت به این ویروس مقاوم هستند اما شترمرغ ازین دسته استثناست.

 

درمان تب کریمه کنگو

در حال حاضر واکسنی برای تب کریمه کنگو وجود ندارد و عمده توصیه ها متوجه نکاتی برای پیشگیری از این بیماری و شناخت راه های انتقال آن می باشد.

درمان تب کریمه کنگو در انسان بیشتر درمان حمایتی برای رفع عوارض و خطرات بیماری است، تب کریمه کنگو یک بیماری کشنده به شمار می آید اما در صورتیکه بیماری سریع تشخیص داده شود قابل درمان خواهد بود.

داروهای ضد ویروس برای درمان این بیماری بکار گرفته میشوند و تاثیر مثبتی هم نشان داده اند اما این بیماری درمان اختصاصی ندارد.

 

توصیه هایی درباره پیشگیری از تب کریمه کنگو

 

گوشت مصرفی خود را تنها از مراکز مطمئن خریداری کنید، گوشتی که مهر سازمان دامپزشکی را داشته باشد می‌توان بدون نگرانی مصرف کرد

گوشت قرمز را ۲۴ ساعت در یخچال (دمای منفی ۱ تا ۴) یا به مدت سه تا چهار ساعت در دمای فریزر نگهداری و سپس مصرف کنید

مصرف گوشت پخته شده خطری ندارد

از تماس مستقیم با دام و گوشت تازه و آغشته به خون و ترشحات دامی خودداری کنید

از دست زدن به لاشه دام‌های مرده و خون و ترشحات آن خودداری کنید

از له کردن کنه با دست بپرهیزید

اگر در کشتارگاه یا دامداری ها مشغول به کار هستید از دستکش، پوتین، ماسک و عینک استفاده کنید

از مصرف جگر خام خودداری کنید